ابزار مالکانه چیست؟ و چه انواعی دارد؟

ابزار مالکانه

ابزار مالکانه چیست؟ یکی از مباحث اقتصادی که در استانداردهای حسابداری (استاندارد حسابداری شماره ۳۶) آمده است، ابزارهای مالکانه نام دارد. در این مقاله می‌خواهیم به این مبحث مالی بپردازیم و شما را با نمونه‌ها و نکاتی که راجع به این مطلب بیان شده‌اند، بیشتر آشنا سازیم.

ابزار مالکانه چیست؟

ابزار مالکانه را می‌توان به عنوان یکی از قراردادهایی در نظر گرفت که بیانگر منافع باقیمانده در دارایی‌های تجاری بوده که بدهی‌ها از آن کسر شده‌اند. در این خصوص می‌توان نمونه مثال‌هایی را بیان کرد که عبارتند از:

  • سهام غیر قابل فروش به ناشر.
  • امتیاز خرید سهام یا اختیارهای خرید صادر شده‌ای که مجوز خرید یا پذیره نویسی تعدادی از سهام عادی غیر قابل فروش را به صورت ثابت به ناشر واحد تجاری در ازای مبلغ ثابت نقد یا دیگر دارایی مالی ارائه می‌دهد.
  • برخی از ابزارهای قابل فروش به ناشر که قرارداد ناشر جهت خرید این ابزار در ازای نقد یا دارایی دیگر بوده و شامل یک سری ویژگی‌ها است.
  • برخی از ابزارها که صرفا در زمان انحلال تعریف می‌شوند و واحد تجاری را مسئول ارائه مقدار مناسبی خالص دارایی‌ها به طرف دیگر می‌نمایند.
  • برخی از انواع سهام ممتاز.

ابزار مالکانه واحد تجاری به تعهد خرید بخشی از ابزارهای مالکانه خود در عوض یک دارایی یا مبلغ و یا انتشار آن نیز تعریف می‌شود. همچنین ابزار مالکانه با عنوان انگلیسی Equity instrument نیز شناخته می‌شود. به طور کلی ابزارهای مالی براساس یک طبقه دارایی تقسیم می‌شود که می‌تواند برپایه بدهی یا مبتنی بر سهام باشد. ابزارهای مالی که مبتنی بر حقوق صاحبان سهام باشد، نشان دهنده مالکیت بر یک دارایی است. در حالی که ابزارهای مالی مبتنی بر بدهی نشان می‌دهد که وامی از سرمایه گذار به صاحب دارایی داده شده است.

معرفی ابزار مالکانه
معرفی ابزار مالکانه

نکات دیگر راجع به ابزار مالکانه

همچنین می‌توان در پاسخ به اینکه ابزار مالکانه چیست؟ علاوه بر توضیحات بخش قبلی، به نکات دیگری نیز اشاره کرد که عبارتند از:

  • اختصاص به جزء حقوق مالکانه مربوط به زمانی است که مبلغ دفتری برای یک ابزار مالی مرکب به بخش‌های حقوق مالکانه و بدهی آن تقسیم می‌شود. در این حالت، مقدار اضافی ارزش منصفانه کل دارایی آن ابزار، متناسب به مبلغ جداگانه‌ای که برای بدهی تعیین شده، بخشی از حقوق مالکانه است.
  • در حالتی که شاهد آن باشیم که یک واحد تجاری، نسبت به بازخرید ابزارهای مالکانه خود اقدام کند، آن ابزارها می‌بایست از حقوق مالکانه جدا شوند.
  • در زمانی که برای خرید و فروش یا عرضه و باطل کردن ابزارهای مالکانه یک واحد تجاری اقدام می‌شود، سود یا زیانی در صورت‌های سود و زیان درج نمی‌گردد.
  • افشای اطلاعات مربوط به ابزارهای مالکانه زمانی انجام می‌شود که واحد تجاری ابزارهای مالکانه خود را از افرادی که وابسته هستند، بازخرید کند. در این حالت با توجه به استاندارد حسابداری که به شماره ۱۲ است، اطلاعات آن افشاء می‌گردد.
  • توزیع منابع به صورتی که مستقیم باشد، می‌بایست در بین دارندگان این نوع ابزارها و در حقوق مالکانه آنها شناسایی گردد.

اگر شما کاربران به مسائل حسابرسی و تامین اجتماعی، قانون کار و مالیات علاقمند هستید، حتما سری به مقالات سایت شخصی من، علی ط ساکی بزنید.

نکات ابزار مالکانه
نکات ابزار مالکانه
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=4218
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .