آشنایی با احکام مالیاتی بودجه سال ۱۴۰۳

احکام مالیاتی بودجه سال 1403

احکام مالیاتی بودجه سال ۱۴۰۳ چه می گویند؟ مهم ترین نکات و داده ها در این قوانین کدامند؟ اگر شما هم می خواهید گزیده‌ ای از مهم ترین احکام برای قانون مالیات را در بودجه سال ۱۴۰۳ بخوانید، پیشنهاد می کنیم حتما تا انتهای این مطلب همراه باشید. همچنین در انتها برخی از سوالات متداول شما نیز پاسخ داده شده و راجع به معافیت های حقوق و مشاغل نیز صحبت می شود.

منظور از احکام مالیاتی بودجه چیست؟

قبل از اینکه به بررسی احکام مالیاتی بودجه سال ۱۴۰۳ بپردازیم، می خواهیم راجع به احکام مالیات صحبت کنیم. در این خصوص می توان گفت احکام مالیات، قوانین مربوط به مالیات است که هرساله در قانون بودجه و تحت تبصره ۶ ارائه می شود. از آنجایی که بخش بسیار مهمی از درآمدهای دولت علاوه بر فروش منابع طبیعی، معادن و غیره، توسط راه مالیات (و نیز عوارض) تامین می شود، تدابیر و قوانین مختلفی برای آن در نظر گرفته می شوند. این قوانین در مجموع احکام مالیات را شکل می دهند که می توانید در گزارش بررسی لایحه بودجه تبصره ۶ بخش مالیات و عوارض آنها را مشاهده کنید.

از آنجایی که در بند چهارم سیاست های کلی برنامه پنجم هفت ساله در مورد تبدیل مالیات به عنوان منبع اصلی درآمد دولت تاکید شده است، مشاهده می کنیم که نقش مالیات پر رنگ تر می شود. مثلا در قانون بودجه سال ۱۴۰۳، سهم مالیات در تامین مخارج دولت به ۵۳% از کل درآمدها رسیده است که ۲ برابر درآمد حاصل از نفت است.

با توجه به اینکه احکام مالیاتی بودجه سال ۱۴۰۳ عموم جامعه و مردم را دربر می گیرد، می بایست موارد مهم آن به عموم مردم اعلام گردد. ما در ادامه نگاهی اجمالی به موارد مهم آن خواهیم داشت که می تواند برای شما نیز مفید باشد.

احکام مالیاتی بودجه
احکام مالیاتی بودجه

معرفی احکام مالیاتی بودجه سال ۱۴۰۳

حال راجع به برخی احکام مالیاتی بودجه سال ۱۴۰۳ که مهم هستند می توان گفت:

 • به وزارت اقتصاد این اختیار داده شده است که مالیات ارزش افزوده مودیان سال های ۱۳۸۷ – ۱۴۰۰ را قطعی کند.
 • با توجه به حمایت کسب و کارهای اینترنتی، درآمد این مشاغل برای اشخاص حقیقی که مورد تایید وزارت اطلاعات و فناوری اطلاعات هستند، با توجه به اینکه فاقد پرونده مالیات تا سال ۱۴۰۱ می باشند، با نرخ صفر مالیات خواهد بود.
 • استفاده از پایانه های فروشگاهی برای مشاغل مختلفی در این بخش الزامی شده است. از جمله می توان به کلیه صاحبان مشاغل پزشکی، داروسازی، پیراپزشکی، فروشندگان تجهیزات پزشکی که پروانه کار آنها توسط وزارت بهداشت و درمان و پزشکی صادر شده، اشاره کرد. همچنین افرادی اعم از کسانی که در مشاغل حقوقی وکالت، مشاوره حقوقی و خانواده فعالیت می کنند، می بایست این قانون را رعایت کنند.

همچنین با بررسی فایل گزارش راجع به تبصره ۶، می توان ۲ مورد مهم احکام مالیات جدید در نظر گرفته شده برای سال ۱۴۰۳ را بیان کرد که عبارتند از:

 • افزایش ۱ درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده (از ۹ به ۱۰ درصد): یکی از مهم ترین هزینه های تحمیلی در سال آتی به عموم مردم، بیشتر کردن مالیات بر ارزش افزوده است. جالب است بدانید که دولت این افزایش را به جهت متناسب سازی حقوق بازنشستگان و تامین بودجه آن اعلام کرده است. هر واحد افزایش مالیات VAT برای دولت به مقدار ۶۵ هزار میلیارد تومان درآمد اضافه می کند.
 • تعیین و محدود کردن حساب تجاری: مورد دیگری که می توان در این بخش به آن اشاره کرد، تعیین حساب های تجاری و غیر تجاری افراد است. این قدم یک گام مهم برای اخذ مالیات و جلوگیری از فرار مالیاتی می باشد. قرار است.
مالیات بودجه 1403
مالیات بودجه ۱۴۰۳

نکات مهم در مورد احکام مالیاتی بودجه سال ۱۴۰۳

برخی از نکاتی که مهم است از احکام مالیاتی بودجه سال ۱۴۰۳ و قانون بودجه در این سال در نظر گرفت عبارتند از:

 • برآورد می شود که مبلغ ۱.۲۲۰.۰۰۰ میلیارد تومان، کل مقادیر ناشی از اجزای درآمدهای مالیاتی باشند. این مقدار با ۴۹.۸% افزایش نسبت به سال ۱۴۰۲ همراه است.
 • میزان مالیات های اشخاص حقوقی، بر درآمد، بر ثروت و مالیات بر کالاها یا خدمات به ترتیب ۵۳.۵، ۳۳.۳، ۳۲.۷ و ۵۴.۵ درصد افزایش می یابند.
 • در قانون بودجه سال ۱۴۰۳، درآمد نفتی در حدود ۶۱۴ هزار میلیارد و درآمد مالیات در حدود ۱۱۲۲ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است.
 • بنابر تصمیم شورای پول و اعتبار در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳، حساب هایی که درآمد کسب می کنند تعیین شوند.
 • ملاک تعیین حساب تجاری برابر با ۱۰۰ تراکنش با مجموع مبلغ ۳۵ میلیون تومان است. در این حالت مودیان می بایست برای اثبات درآمدی نبودن حساب غیر تجاری خود، اقدام به ارائه اسناد و مدارک نمایند.
 • در لایحه سال جدید میزان افزایش مالیات بر نصاب مالیات بر خانه های گران قیمت در حدود ۷۵% می باشد.
نکات مهم بودجه 1403
نکات مهم بودجه ۱۴۰۳

پرسش های متداول کاربران

در انتها راجع به برخی از سوالات متداول شما پیرامون احکام مالیاتی بودجه سال ۱۴۰۳ می توان به موارد زیر اشاره نمود که عبارتند از:

 • معافیت مالیات برای اشخاص حقیقی در سال جدید چقدر تعیین شده است؟

برای مالیات بر درآمد، معافیت مالیات ماهانه ۱۲ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. همچنین این رقم برای مالیات بر درآمد مشاغل و اصناف نیز حداکثر تا این مقدار است. البته برای استفاده حداکثری از این مقدار معافیت توسط مشاغل، شروطی تعیین شده است. از جمله می توان به صدور صورتحساب الکترونیکی اشاره کرد.

 • علت وضع شرایط برای یکسان شدن معافیت مالیات مشاغل و درآمد چیست؟

همانطور که می دانید، تا سال های گذشته معافیت مالیات مشاغل کمتر از حقوق بوده است. این منجر به نوعی بی عدالتی می شود. علت این امر با توجه به نظر کارشناسان عدم دقیق بودن ضرایب مالیات مشاغل، بالا بودن نرخ فرار مالیات مشاغل نسبت به حقوق بگیران، کم اظهاری و عدم شفافیت بوده است. با ایجاد سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی، اکنون تمام صورتحساب ها به صورت شفاف در سامانه ثبت و شفافیت به حداکثر خود رسیده است. این موضوع خود یک عامل برای وضع شرایط جهت یکسان شدن معافیت مالیات مشاغل و حقوق می باشد.

شما کاربران می توانید برای پیگیری قانون کار و موضوعات حسابداری، بلاگ سایت شخصی من، علی ط ساکی را دنبال کنید.

لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=4185
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.