آشنایی با استاندارد حسابداری اجاره ها ۲۱

استاندارد حسابداری اجاره ها 21

استاندارد حسابداری اجاره ها ۲۱ چیست؟ از آنجایی که امروزه قراردادهای اجاره ای در مدل های مختلفی مثل اجاره مسکن، کالا، ماشین و غیره رواج دارند، تعریف یک استاندارد برای انجام رویه های حسابداری آن ضروری است. این موضوع با تدوین استاندارد شماره ۲۱ انجام شده است. در ادامه به معرفی این استاندارد می پردازیم.

استاندارد حسابداری اجاره ها ۲۱ چیست؟

به طور کلی اجاره ها را می توان به ۲ دسته تقسیم کرد که شامل اجاره های سرمایه ای (تامین سرمایه) و عملیاتی می باشند. استاندارد حسابداری اجاره ها برمبنای استاندارد حسابداری بین المللی ۱۷ تدوین شده و با هدف ارائه یکسری رویه های حسابداری و افشای مناسب برای دو نوع اجاره های مذکور به کار می رود.

به طور کلی، استاندارد حسابداری اجاره ها ۲۱ برای کلیه اجاره ها به کار گرفته می شود؛ مگر در موارد زیر:

 • قراردادهای اجاره که با هدف اکتشاف منابع طبیعی و بهره برداری از آنها منعقد می شوند. از جمله می توان به منابع نفت، جنگل، معادن فلزات و غیره اشاره کرد.
 • قراردادهای اعطای مجوز که می توانند در خصوص فیلم های سینمایی، نمایشنامه ها، فیلم های ویدیویی و حق تالیف، حق اختراع و نرم افزارهای رایانه ای به کار گرفته شوند.

شما می توانید از این استاندارد برای قراردادهایی استفاده نمایید که حق استفاده از دارایی مذکور را منتقل می کنند. حتی در صورتی که بخشی از خدمات تعمیر و نگهداری دارایی توسط اجاره دهنده ارائه گردد.

در این استاندارد بیان شده است که طبقه بندی اجاره ها برمبنای میزان مخاطرات و مزایای ناشی از مالکیت دارایی است. این موضوع می تواند به اجاره دهنده یا اجاره کننده تعلق گیرد. منظور از مخاطرات، ضررهایی هستند که می توانند در اثر ظرفیت بلااستفاده ایجاد شده و یا ناشی از منسوخ شدن فناوری و کاهش بازده آن دارایی باشند که در اثر متفاوت شدن وضعیت اقتصادی رخ می دهند. همچنین منظور از مزایا، انتظار عملیات سودآور در طول عمر اقتصادی دارایی است. همچنین شامل هرنوع سود که ناشی از بیشتر شدن ارزش دارایی و تحقق ارزش باقیمانده است، می شود.

استاندارد حسابداری 21
استاندارد حسابداری ۲۱

نکات مهم در مورد استاندارد شماره ۲۱

در رابطه با معرفی استاندارد حسابداری اجاره ها ۲۱ می توان به چندین تعریف، قوانین و نکات درون این استاندارد اشاره کرد که عبارتند از:

 • این استاندارد برای کلیه صورت های مالی در بحث مدیریت مالی که ابتدای آن تاریخ ۱ فروردین ماه سال ۱۳۸۱ و من بعد است، لازم الاجرا می باشد.
 • در صورتی که استاندارد شماره ۲۱ اجرایی شود، برخی بندها و مفاد استاندارد حسابداری شماره ۱۷ که بین المللی هستند، اجرایی می شود.
 • آخرین نسخه این استاندارد براساس استانداردهای جدید حسابداری تا مهر سال ۱۳۸۹ تصحیح شده است. شما کاربران می توانید با کلیک روی لینک “استاندارد حسابداری اجاره ها ۲۱” فایل آن را دریافت کنید.

استاندارد حسابداری اجاره ها ۲۱ در ۱۷ صفحه ارائه شده که از جمله سرفصل های مهم آن می توان گفت:

 • مقدمه.
 • دامنه کاربرد.
 • تعاریف.
 • حسابداری اجاره ها توسط اجاره کننده.
 • حسابداری اجاره ها توسط اجاره دهنده.
 • معاملات فروش و اجاره مجدد.
 • مطابقت با استانداردهای بین المللی حسابداری.

 

شما کاربران می توانید هرگونه محتوا در موضوعات تجارتی، تامین اجتماعی، قوانین مالی و مالیاتی را در سایت شخصی من، علی ط ساکی مطالعه کنید.

استاندارد شماره 21
استاندارد شماره ۲۱
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=3761
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.