مربی حسابداری و مدیر ارشد مالی | علی ط. ساکی

آشنایی با استاندارد حسابداری تغییر در نرخ ارز 16

استاندارد حسابداری تغییر در نرخ ارز 16

استاندارد حسابداری تغییر در نرخ ارز 16

استاندارد حسابداری تغییر در نرخ ارز 16 یکی از استانداردهای مهم برای شرکت هایی است که با واحدهای پولی خارجی سروکار دارند. در ادامه این مطلب تلاش می کنیم برخی از مهم ترین قوانین حسابداری در این بخش را بیان کنیم.

استاندارد حسابداری تغییر در نرخ ارز 16 چیست؟

یکی از استانداردهای حسابداری مهم در بخش ارز، استاندارد حسابداری تغییر در نرخ ارز 16 است. عنوان کامل آن آثار تغییر (تسعیر قدیم) در نرخ ارز می باشد. این استاندارد در سال 1391 (آذر ماه) و توسط مجمع عمومی سازمان حسابرسی به تصویب رسیده است. قابل ذکر است که استاندارد حسابداری تغییر در نرخ ارز 16 جایگزین مدل قبلی آن که عنوان “تسعیر ارز” داشت بوده و دلیل این تجدید نظر به خاطر هماهنگی بیشتر با استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و بهبود استاندارد قبلی انجام شده است.

با توجه به اعمال تحریم ها و کاهش نرخ برابری ارز، کاهش ارز حاصل از صادرات و غیره، تنظیم بازار توسط دولت غیر ممکن شد. در نتیجه شاهد آن بودیم که به جای نرخ ارز مرجع، نرخ ارز مبادله ای جایگزین شد. در همین راستا سازمان حسابرسی در مردادماه سال 1392 اقدام به اصلاح استاندارد 16 نمود و مجوز انتقال زیان تسعیر ارز تسهیلات را به بهای تمام شده ناشی از دارایی هایی که ایجاد شده اند، ارائه کرد.

از جمله سرفصل‌ های استاندارد حسابداری تغییر در نرخ ارز 16 می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

آشنایی با استاندارد حسابداری 16

نکات مهم در مورد استاندارد تغییر در نرخ ارز 16

برخی از نکات مهمی که می توان در مورد استاندارد حسابداری تغییر در نرخ ارز 16 بیان کرد عبارتند از:

شما کاربران می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در موضوعات تجارتی، مالیات و نیز قوانین بیمه تامین اجتماعی، مقالات بلاگ من، علی ط ساکی را دنبال نمایید. در صورت تمایل، فایل این استاندارد از لینک استاندارد حسابداری تغییر در نرخ ارز 16 قابل مشاهده است.

نکات استاندارد حسابداری تغییر در نرخ ارز 16
خروج از نسخه موبایل