بیمه و انواع آن (آتش سوزی، بدنه و …)

بیمه و انواع آن

بیمه و انواع آن چیست؟ یکی از مهم ترین راه هایی که می توانید برای کاهش هزینه های احتمالی در زندگی از آن استفاده کنید، بیمه کردن خودتان در مقابل این حوادث است. در این خصوص می توان به ده ها مدل بیمه اشاره کرد که تلاش کرده ایم در این مقاله به صورت خلاصه و کلی راجع به آن صحبت کنیم.

بیمه چیست؟

قبل از اینکه راجع به بیمه و انواع آن صحبت کنیم، لازم است به صورت مختصر مفهوم بیمه را درک کنید. بیمه یکی از قراردادهایی است که هر شخص می ‌تواند با سازمان دولتی یا خصوصی مرتبط منعقد کند. به موجب این سند، فرد با پرداخت یک وجه مشخص، از افزایش ضرر ناشی از حوادث جلوگیری کرده و بخشی از خسارت آن را نیز جبران می کند. در ایران بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت ایران، دو متولی بزرگ بیمه دولتی هستند. دسته بندی کلی بیمه در ایران شامل ۴ نوع بیمه است که عبارتند از بیمه‌ های اموال، خاص، بیمه های اشخاص و نیز مسئولیت. هر کدام از این موارد خود به زیر دسته هایی تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

آشنایی با بیمه
آشنایی با بیمه

معرفی انواع بیمه

با ارائه توضیحاتی اجمالی در مورد بیمه و انواع آن، حال می بایست راجع به مدل های مختلف آن صحبت کنیم که به شرح زیر می باشند:

معرفی انواع بیمه اشخاص و اموال

بیمه اشخاص

  • بیمه عمر: این بیمه یک نوع بیمه اختیاری است که فرد در ازای پرداخت حق بیمه از مزیت هایی همچون دریافت مستمری، خسارت ناشی از فوت یا از کارافتادگی و غیره برخوردار می شود.
  • بیمه درمان: یک نوع بیمه اختیاری است که فرد با پرداخت آن از پرداخت بخشی از هزینه های درمان، دارو، بستری و جراحی مبرا می شود.
  • بیمه حادثه: این نوع بیمه دارای مدل های مختلفی است که شامل بیمه حوادث، انفرادی، بیمه حوادث دانشجویان، بیمه حوادث نوروزی، بیمه حوادث کوتاه مدت، بیمه حوادث مهد کودک و غیره می باشد.
  • بیمه مسافرتی: برای کسانی که قصد مسافرت دارند، بیمه مسافرتی قابل استفاده است.

بیمه اموال

  • بیمه اتومبیل: با این بیمه، خسارت جانی و مالی ناشی از تصادف پرداخت می شود. بیمه اتومبیل شامل بیمه بدنه، شخص ثالث (اجباری) و بیمه حوادث سرنشین می شود.
  • بیمه آتش سوزی: این بیمه در زمان حریق، خسارت وارده را پرداخت می کند.
  • بیمه حمل و نقل: این بیمه زمانی به کار می آید که برای صادرات یا واردات اقدام شود. در این حالت خسارت وارده به کالاهای مورد بیمه پرداخت می شود.

معرفی بیمه مسئولیت و بیمه خاص

بیمه مسئولیت

  • این نوع بیمه برحسب مشاغل متفاوت است و می تواند شامل بیمه های کارفرما در برابر کارکنان، بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان و پیراپزشکان، بیمه مسئولیت در برابر همسایگان مجاور به سرایت آتش و غیره باشد.

بیمه خاص

  • این سری بیمه ها شامل حوادث و موضوعاتی خاص می شوند که در آن، در صورت بروز خسارت برای موضوع بیمه، بیمه گذار آن را می پردازد. مثلا بیمه وام که اگر وام گیرنده فوت کند، بیمه گر باید اقساط وی را پرداخت نماید.

در یک دسته بندی دیگر نیز می توان گفت انواع بیمه از نظر خدمات شامل بیمه بهداشت و درمان، بیمه بیکاری، بیمه عمر، از کار افتادگی، منازل مسکونی، آتش سوزی، سرنشین، بدنه اتومبیل و روستائیان می شوند. همه این موارد در دسته بندی های مذکور جای دارند.

طبق قانون، برخی بیمه و انواع آن اجباری هستند که عبارتند از: بیمه کارکنان و کارگران، بیمه حوادث وسایل نقلیه موتوری، بیمه شخص ثالث، بیمه سرنشین خودرو و بیمه های ساختمان برای مدیر آن. شما کاربران می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به موضوعات اقتصادی، حسابداری و حسابرسی از وبلاگ سایت ما دیدن نمایید.

آشنایی با بیمه و انواع آن
آشنایی با بیمه و انواع آن
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=3660
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .