تعدیلات سنواتی چیست؟ + دلایل و اهمیت انجام آن

تعدیلات سنواتی چیست

تعدیلات سنواتی چیست؟ تعدیل به معنای اصلاح و به روزرسانی بوده و این اصطلاح مربوط به علم حسابداری می‌شود. زمانی که تغییر در رویه حسابداری یا اشتباهاتی در سال‌های قبل رخ داده باشد و بخواهیم آن‌ها را در حساب سود و زیان انباشته ابتدای دوره وارد کنیم، عمل تعدیلات سنواتی انجام می‌گردد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر راجع به این مسئله صحبت کنیم.

منظور از تعدیلات سنواتی چیست؟

تعدیل سنواتی یکی از موضوعات مهم در حسابداری است که مربوط به بازبینی حساب‌های مالی شرکت در سال‌ قبل می‌باشد. یعنی این کار مرتبط با اقلامی است که در دوره‌های گذشته بوده و آنها به دلیل عدم شناسایی یا درج اشتباه باید اصلاح شوند. در کل اگر بخواهیم یک تعریف ارائه داده و بفهمیم که تعدیلات سنواتی چیست؟ می‌توان گفت:

  • مجموعه اقداماتی اصلاحی هستند که برای برطرف نمودن اشتباهات اقلام حسابداری و یا در اثر تغییرات رویه‌های دوره پیشین باید انجام شوند.

از تعدیلات سنواتی برای مواردی استفاده می‌شود که در مانده حساب تعدیل سود و زیان انباشته دوره جدید برآمده از سال‌های قبل تاثیر دارند و منعکس می‌شوند. تعدیلات در نوع بدهکار و بستانکار تعریف می‌شوند و شما می‌توانید با حسابرسی و انجام آن، صورت‌های مالی دقیق‌تر و شفاف‌تری را ارائه کنید. در نتیجه تصمیم گیری‌ها و درک شما از وضعیت مالی بهبود خواهد یافت.

شاید در این قسمت این پرسش در ذهن شما ایجاد شود که دلایلی که منجر به تعدیلات سنواتی می‌شوند چیست؟ در کل زمانی که شرکت تصمیم می‌گیرد تا رویه‌های حسابداری (مانند روش ارزیابی موجودی‌ها) را تغییر دهد، این امر صورت می‌گیرد. برای تعدیل سنواتی می‌توان این کار را از طریق ارائه اقلام مقایسه‌ای در صورت‌های مالی و اصلاح مانده سود و زیان انباشته در صورت‌های مالی انجام داد.

معنی تعدیلات سنواتی
معنی تعدیلات سنواتی

دلایل انجام تعدیلات سنواتی کدامند؟

اگر نمی‌دانید قوانین مرتبط با تعدیلات سنواتی چیست؟ باید به استاندارد شماره ۶ مراجعه کنید. دلایلی که باعث انجام چنین کاری می‌شوند به شرح زیر هستند:

  • جلوگیری از اشتباهات محاسباتی.
  • اصلاحات اشتباهاتی که در گذشته رخ داده‌اند.
  • اصلاح حساب‌ها در اثر تغییر رویه‌ها.

برای فهم کامل‌تر اینکه تعدیلات سنواتی چیست؟ لازم است با حساب آن نیز آشنا شوید. در این خصوص باید گفت:

  • این حساب بسته به نیاز و با توجه به رویدادهای گذشته هم بدهکار و یا بستانکار می‌شود.
  • در صورتی که اثرات انباشته مرتبط باشند با تغییر روش ارزیابی موجودی محصولات که در پایان دوره است، ماهیت چنین حسابی بستانکار خواهد بود.
  • در صورتی که سود و زیان در پایان دوره برای سال قبل کمتر از مقدار اصلی گزارش باشد، تعدیلات سنواتی منفی بوده و حساب آن دارای ماهیتی بدهکار خواهد بود.

در کل می‌توان حساب تعدیلات سنواتی را یک ابزار مهم در اصلاح اشتباهات دوره‌ی قبل دانست که برای حسابداری مهم است. همچنین حسابداران باید تاثیرات ناشی از تعدیلات سنواتی را در مباحث مالیاتی در نظر بگیرند که این موضوع باید به صورت جداگانه توضیح داده شود.

شما کاربران می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به مسائل مدیریت مالی و قوانین کار و تامین اجتماعی، به بلاگ سایت شخصی من، علی ط ساکی سری بزنید. همچنین اگر سوال حسابداری دارید میتوانید از پرسش از مربی بپرسید.

دلایل انجام تعدیلات سنواتی
دلایل انجام تعدیلات سنواتی
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=4291
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .