تعطیل کاری چگونه محاسبه میشود؟ + فرمول های آن

تعطیل کاری چگونه محاسبه میشود

تعطیل کاری چگونه محاسبه میشود؟ در این مقاله می خواهیم راجع به حقوق و دستمزد کار در روزهای تعطیل صحبت کنیم. لازم است در حسابرسی و حسابداری کارکنان، در صورتی که تعطیل کاری صورت می گیرد، فرمول دیگری برای محاسبه حقوق آنها درنظر گرفته شود. در ادامه با ما همراه باشید تا راجع به آن صحبت کنیم.

منظور از تعطیل کاری چیست؟

تعطیل کاری چگونه محاسبه میشود؟ قبل از پاسخ به این سوال، بهتر است بفهمیم که تعطیل کاری چیست؟ روزهای تعطیل از جمله ایامی هستند که کارگران باید در چنین اوقاتی، به صورت رسمی و بدون نیاز به کار کردن از حقوق و مزایای خود بهره مند باشند. در صورتی که کارگر در این ایام تعطیلات کار کند، به عنوان اضافه کاری بوده و حقوق آن متناسب با یک ضریب و فرمول خود محاسبه می شود. در قانون کار نیز ۲ ماده در خصوص این موضوع + ۱ ماده مهم دیگر وجود دارند که عبارتند از:

مواد مهم قانونی در مورد تعطیل کاری

  • ماده ۶۲ قانون کار: روز جمعه به عنوان روز تعطیل برای کارگران درنظر گرفته شده است. در این روز نیز حقوق و مزایا توسط کارفرما درنظر گرفته می شود.
  • ماده ۶۳ قانون کار: بنابراین ماده، ۴ روز جمعه در ماه به همراه تعطیلات رسمی کشور و روز کارگر (۱۱ اردیبهشت ماه هر سال) به عنوان تعطیلات رسمی کارگران شناخته می شوند.
  • ماده ۵۱ قانون کار: هر روز کاری شامل ۸ ساعت است که طی هفته باید ۴۴ ساعت باشد. در مشاغل زیان آور، هر روز کاری ۶ ساعت بوده و حداکثر در هفته ۳۶ ساعت می باشد.

نکته مهم: منظور از تعطیل کاری، کار کردن در تعطیلات رسمی به غیر از جمعه می باشد که به عنوان روز استراحت کارگر در هفته تعیین شده است. نرخ آن نیز برابر اضافه کاری است.

اینکه تعطیل کاری چگونه محاسبه میشود؟ یک مبحث جداگانه است که در بخش دوم این مقاله به آن می پردازیم. نکته دیگری که می بایست به آن توجه شود، عدم وجود منع قانونی در کار کردن کارگران در روزهای تعطیل به جهتی است که کارگر و کارفرما به واسطه تایم و شیفت کاری مطلع بوده و پذیرفته اند. اتهام کار اجباری برمبنای قوانین یاد شده زمانی قابل استفاده است که در روزهای تعطیل به اجبار از کارگران استفاده شود.

آشنایی با تعطیل کاری
آشنایی با تعطیل کاری

تعطیل کاری چگونه محاسبه میشود؟ + فرمول آن

یکی از پرسش های متداولی که ممکن است بسیاری از افراد داشته باشند آن است که تعطیل کاری چگونه محاسبه میشود؟ در این خصوص می توان به یک فرمول کلی اشاره کرد که می گوید حقوق یک روز کاری تعطیل ۴۰ درصد بیشتر از روز عادی است. این وجه اضافه که از فرد گرفته می شود، هزینه ای است که به واسطه کار کشیدن از فرد خارج از تایم کاری استاندارد و در جهت منافع کسب و کار کارفرما می بایست پرداخت گردد.

شما می توانید از فرمول زیر برای محاسبه دستمزد در تعطیل کاری استفاده کنید:

  • دستمزد روزانه تعطیل کاری: دستمزد روزانه تقسیم بر عدد ۷.۳۳، ضرب در ۱۴۰ درصد، ضرب در تعداد ساعات کاری در روز تعطیل.

با توجه به قوانین سال ۱۴۰۲ اداره کار می توان گفت:

  • فرمول کلی محاسبه تعطیل کاری در سال ۱۴۰۲: (۷.۳۳ ÷ ۱,۷۶۹,۴۲۸) *۴ که برابر می شود با ۳۳۷.۹۵۴ ریال. عدد ۱۷۶۹۴۲۸ حداقل مزد روزانه قانون کار سال ۱۴۰۲ است.

نکته: ضریب اضافه کاری در روز جمعه که متفاوت از تعطیل کاری است، ۱.۸ برابر دستمزد هر ساعت کار عادی می باشد.

نکته: این فرمول برای اینکه تعطیل کاری چگونه محاسبه میشود؟ در زمانی صادق است که ۴۴ ساعت کاری در هفته پر شده باشد.

شما کاربران می توانید برای مطالعه مقالات بیشتر در بخش بیمه تامین اجتماعی، قوانین مالیاتی و حقوق کار، نوشته های علی ط ساکی را دنبال کنید.

نحوه محاسبه تعطیل کاری
نحوه محاسبه تعطیل کاری
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=3696
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.