مربی حسابداری و مدیر ارشد مالی | علی ط. ساکی

تفویض اختیار به چه معناست و اصول آن چیست؟

تفویض اختیار

تفویض اختیار

تفویض اختیار چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم با یکی از متداول‌ترین کارهایی که در شرکت‌ها و مجموعه های بزرگ انجام می‌شود آشنا شویم. در این حالت، مدیران می‌توانند بخشی از اختیارات خود را به دیگران واگذار کنند.

آشنایی با تفویض اختیار

بسیاری از کسانی که به عنوان یک مدیر در یک مجموعه فعالیت می‌کنند، ممکن است زمانی از قابلیت تفویض اختیار استفاده کرده باشند. در این صورت باید گفت منظور از این عبارت، واگذار کردن یک مسئولیت یا وظیفه است که می‌تواند برای ارجاع یک تصمیم یا اقدام به فرد دیگری انجام شود.

در شرکت‌ها و موسساتی که دارای یک رتبه بندی از نظر اختیار و مسئولیت هستند، شما باید این عبارت را به معنای منتقل کردن بخشی از اختیارات از حدود مسئولیت‌های یک فرد بالاتر به جایگاهی در رده پایین تلقی کنید. اگر بخواهیم یک مثال در این بخش ذکر کنیم، می‌توان به رابطه بین منشی و مدیر آن اشاره کرد. مدیر در این حالت، بخشی از وظایف خود مانند تعیین قرار ملاقات، محتوای جلسه و غیره را به عهده منشی واگذار می‌کند.

این بحث در مدیریت مجموعه بسیار مهم است؛ چراکه می‌تواند منجر به وقوع اختلاف و پیشامدهای نامطلوب شده و عواقب آن به تصمیم گیری ضعیف مرتبط شوند. همچنین باید بدانید که برای انجام تفویض مسئولیت، این کار تحت گام‌های زیر انجام می‌گردد که عبارتند از:

به این نکته توجه کنید که تفاوت تفویض اختیار با مقوله‌ای همچون کفالت اداری، در شیوه واگذاری اختیارات است. در نوع دوم، این کار به واسطه عزل، استعفا یا فوت و غیبت افراد انجام می‌گردد.

تفویض اختیار چیست؟

 

انواع تفویض اختیار کدامند؟

با آشنایی اجمالی از تفویض اختیار، حال باید به انواع آن بپردازیم. برای این موضوع می‌توان به روش‌های مختلفی اشاره کرد که هرکدام بسته به نوع فعالیت‌های سازمان و توانایی‌های افراد متفاوت هستند.

معرفی انواع تفویض‌های اختیار

در مورد انواع تفویض اختیار می‌توان گفت:

برای واگذاری کار، ازشاخص‌ها و ویژگی‌های افراد از جمله مسئولیت، اختیار و نیز سابقه اجرایی و تعهد آنها استفاده می‌شود.

انواع تفویض اختیار کدامند؟
خروج از نسخه موبایل