آشنایی با روش جدید پلمب دفاتر قانونی

روش جدید پلمب دفاتر قانونی

روش جدید پلمب دفاتر قانونی چگونه است؟ با تغییرات در رویه و امور مالی و رشد سامانه های آنلاین، روش های قدیمی پلمب دفاتر تغییر کرده و کاملا آنلاین شده اند. در ادامه این مطلب به صورت اجمالی به بررسی راهکار جدید پلمب دفاتر می پردازیم.

منظور از پلمب دفاتر قانونی چیست؟

یکی از تکالیف مودیان، ارائه گزارش به سازمان امور مالیات است که این کار با تنظیم و درج رویدادهای مالی در دفاتر قانونی به عنوان اسناد حسابداری انجام می شود. چنین دفاتری که مورد تایید مدیریت و قانون هستند به اصطلاح دفاتر قانونی نام دارند. این نوع دفاتر به ۲ مدل دفتر روزنامه و کل تقسیم می شوند. شما می توانید با کمک دفاتر قانونی، وضعیت حساب های خود را به طور واضح از نظر بستانکار و بدهکار بودن، تاریخ معاملات و مقدار آنها مشخص نمایید.

پلمب دفاتر قانونی به معنای امضا (تایید) و پلمب آنها توسط اداره ثبت است که پیش از درج اطلاعات انجام می شود. این تکلیف مطابق با ماده ۶ قانون تجارت تعریف شده است. این کار باعث می شود تا دخل و تصرفی در آنها وجود نداشته و این دفاتر مطابق با اطلاعات شرکت یا مجموعه در ۵۰ – ۱۵۰ برگ ارائه می شوند.

نکته: اشخاص حقیقی گروه ۱ مودیان مالیاتی و اشخاص حقوقی موظف به دریافت دفاتر قانونی پلمب برای حسابرسی و حسابداری اسناد خود هستند.

نکته: پلمب دفاتر قانونی سال بعد باید تا پایان اسفند ماه درخواست داده شود.

حال ممکن است بپرسید روش جدید پلمب دفاتر قانونی چیست و چگونه این کار را انجام دهیم؟ در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

پلمب دفاتر قانونی
پلمب دفاتر قانونی

روش جدید پلمب دفاتر قانونی

با توجه به تغییرات قوانین، رشد زیرساخت ها و سامانه های الکترونیکی سازمان امور مالیاتی، شاهد تغییراتی در انجام بسیاری از امور هستیم. یکی از این موارد روش جدید پلمب دفاتر قانونی است که تا قبل از این با مراجعه حضوری و ثبت درخواست در سایت اسناد و املاک کشور انجام می شد. در روند پیش رو، روش جدید پلمب دفاتر قانونی به شرح زیر می باشد:

  • تکمیل اظهارنامه پلمب دفاتر قانونی: ابتدا به سایت سازمان اسناد و املاک کشور به نشانی https://irsherkat.ssaa.ir مراجعه نموده و از منوی بالا، گزینه “پذیرش اظهارنامه پلمب دفاتر قانونی” را انتخاب کنید. حال با تعیین نوع شخصیت حقیقی یا حقوقی متقاضی، اطلاعات موردنیاز اعم از سال مالی، اطلاعات هویتی، ارتباطی و غیره را درج نمایید. در انتها نوع دفتر و تعداد برگ های آن را مشخص کنید.

نکته: قابل ذکر است که ارسال فرم اظهارنامه پلمب دفاتر قانونی برای هریک از دفاتر کل، روزنامه و خاص باید جداگانه انجام گردد.

  • ارسال مدارک پلمب دفاتر تجاری در سامانه ثبت من: حال باید به سامانه “ثبت من” به نشانی https://my.ssaa.ir/portal مراجعه کرده و در قسمت “ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری”، سند ارائه شده را تایید امضا کنید.
  • پرداخت هزینه پلمب دفاتر: حال با دریافت کد پیگیری پلمب دفاتر، آن را در بخش “پلمب دفاتر” سامانه ثبت من وارد کرده و با پذیرش نهایی درخواست، وجه درخواست شده را پرداخت کنید.

روش جدید پلمب دفاتر قانونی تمام است و دفتر پلمب شده از طریق اداره پست ارسال خواهد شد. شما کاربران می توانید در کنار مباحث مالیاتی، مقالات مرتبط با تامین اجتماعی و مدیریت مالی را نیز در سایت شخصی من، علی ط ساکی مطالعه کنید.

روش پلمب دفاتر قانونی
روش پلمب دفاتر قانونی
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=3870
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .