سقف تبصره صد در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

سقف تبصره ماده صد

سقف تبصره صد در سال ۱۴۰۳ چیست؟ بنابر تبصره ماده ۱۰۰، مشاغلی که فروش آنها کم است (کمتر از یک مقدار خاص باشد)، می توانند به جای ارسال اظهارنامه و رسیدگی توسط ممیز و ارائه مدارک مرتبط، یک فرم با اطلاعات دقیق از میزان فروش خود ارسال کرده و مالیات شان را در همان لحظه محاسبه، قطعی و پرداخت نمایند. این امکان به منظور رسیدگی سریع به حسابرسی مالیات مشاغل در نظر گرفته شده است که بسیار محبوب می باشد.

تبصره صد در سال ۱۴۰۳ چیست؟

تبصره ۱۰۰ یکی از راه حل هایی است که سازمان امور مالیاتی برای محاسبه قطعی و سریع تر مالیات کسب و کارهایی که حجم گردش بالایی ندارند، در نظر گرفته است. ابتدا به بررسی این مفهوم می پردازیم.

تبصره ۱۰۰ مربوطه به ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم است که راجع به مالیات مشاغل بیان شد. این ماده قانونی مربوط به مشاغل حقیقی بوده و چند نکته را بیان می کند:

  • مودیان می بایست حداکثر تا پایان خردادماه سال بعد، اظهارنامه مالیاتی خود را تنظیم و ارسال کنند.
  • این ماده فرصت پرداخت مالیات به صورت قسطی را فراهم کرده و به سازمان امور مالیاتی اجازه داده است تا با پرداخت ۴۰% مالیات، مابقی آن را در ۶ قسط پرداخت نمایند.

جدای از موارد بالا، یک بخش مهم از ماده ۱۰۰ آن است که به مشاغل اجازه داده است با رعایت یک شرط (سقف تبصره صد در سال ۱۴۰۳ و سال های متناظر) اظهارنامه را به صورت توافقی به سازمان ارسال کرده و نیازی نیست برخی تکالیف مالیاتی را انجام دهند. از جمله نگهداری اسناد و مدارکی که در موضوع ارسال اظهارنامه نیاز است.

شرطی که برای ارسال اظهارنامه توافقی تبصره صد در نظر گرفته شده، یک سقف برای مجموع فروش کالا یا خدمات است. این مقدار در سال های مختلف متفاوت می باشد و بنابر دستورالعمل سازمان امور مالیاتی تعیین می گردد. در ادامه به بررسی سقف تبصره صد در سال ۱۴۰۳ می پردازیم.

تبصره ماده 100 چیست
تبصره ماده ۱۰۰ چیست

مقدار سقف تبصره صد در سال ۱۴۰۳

سقف تبصره صد در سال ۱۴۰۳ مطابق با قانون آن یعنی ۱۰ برابر معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات مستقیم تعیین می گردد. البته این مقدار در پله اول برای سال ۱۴۰۲ به میزان ۱۰۰ برابر این معافیت افزایش یافته بود که جزو تسهیلات برای کسب و کارها پس از دوره کرونا محسوب می شود. بنابراین در سال ۱۴۰۲، سقف استفاده تبصره ماده ۱۰۰ مبلغ ۶ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان است. با این وجود، سازمان امور مالیاتی در پله دوم طی نامه ای به شماره ۲۰۰/۸۸۵۲۰/د این مبلغ را به مقدار ۱۸ میلیارد تومان (۱۵۰ برابر معافیت ماده ۸۴) افزایش داده است. این موضوع توسط مدیر کل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی نیز بیان شد.

تاکنون در مورد سقف تبصره صد در سال ۱۴۰۳، اظهارنظر خاصی ارائه نشده است. با این وجود می توان تخمین زد مقدار سقف تبصره صد در سال ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ الی ۱۵۰ برابر معافیت ماده ۸۴ در سال ۱۴۰۳ خواهد بود. یعنی این رقم چیزی در حدود حداقل ۱.۴۴۰ میلیارد تومان الی ۲۱.۶ میلیارد تومان می باشد. این احتمال بسیار بالا است که رقم سقف تبصره صد در سال ۱۴۰۳ عددی بین ۱۴.۴ میلیارد (۱۰۰ برابر) الی ۲۱.۶ میلیارد تومان (۱۵۰ برابر) است.

اگر شما کاربران به مسائل مرتبط با حسابداری، تامین اجتماعی و استانداردهای حسابداری علاقمند هستید، حتما مقالات سایت شخصی من، علی ط ساکی را دنبال کنید.

سقف تبصره صد
سقف تبصره صد
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=4225
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .