مربی حسابداری و مدیر ارشد مالی | علی ط. ساکی

قانون اساسی ایران چیست؟ + بندهای مهم آن

قانون اساسی ایران چیست

قانون اساسی ایران چیست

قانون اساسی ایران چیست؟ همانند حرفه هایی همچون حسابرسی یا حسابداری که برمبنای یکسری چارچوب ها فعالیت می کنند، مملکت داری نیز فارغ از تمام قوانین کوچک، شامل یک قانون یا چارچوب کلی می شود که به آن قانون اساسی می گویند. این قانون در ایران کنونی اولین بار در فروردین ماه سال 1358 ایجاد و مجددا در سال 1368 اصلاح و بازنگری گردید. محتوای قانون اساسی ایران شامل موضوعاتی همچون زبان، پرچم، حقوق ملت، حکومت، قوه ها، حق حاکمیت ملت، صدا و سیما، سیاست خارجی، رهبر، شورای عالی امنیت ملی و بازنگری در قانون اساسی می باشد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق تر این موضوع بپردازیم.

قانون اساسی ایران چیست؟

در تعریف کوتاهی برای آنکه بگوییم قانون اساسی ایران چیست؟ باید بدانید این قانون، راس مقررات یک کشور است که در سلسله مراتب قانونی، بالاترین اولویت و مرتبه را به خود اختصاص داده است. قانون اساسی، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که می توانید از طریق آن چارچوب های کلی برای مملکت داری، شیوه حکومت کردن و اداره کشور یا آزادی های مشروع افراد را در یک کشور بررسی کنید. این قانون برای نظم دهی به امور مملکت داری و زیر شاخه های آن و حتی زندگی فردی افراد ضروری بوده و معمولا قوانینی تحت عنوان “متمم قانون اساسی” هر چند سال یکبار به آن اضافه می گردد.

در مورد اینکه قانون اساسی ایران چیست؟ نیز باید بگوییم قانونی است که نخستین بار در دودمان قاجاریه به تصویب رسیده است. سپس در سال 1358 به عنوان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با نظر مردم اعلام شد. همچنین لازم است بدانید که قانون اساسی پس از 10 سال به صورت اصلاح شده به رسمیت شناخته شد.

قانون اساسی ایران

بندهای مهم قانون اساسی ایران

حال برای آنکه درک درستی از اینکه قانون اساسی ایران چیست؟ داشته باشید، می خواهیم برخی از بندهای آن را برای شما بیان کنیم که عبارتند از:

همچنین باید بدانید که قانون اساسی ایران دارای 177 اصل بوده و در 14 فصل تنظیم شده است. شما کاربران می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در حوزه مالیات و قوانین، مطالب بلاگ ما را دنبال کنید.

بندهای مهم قانون اساسی
خروج از نسخه موبایل