مالیات اینفلوئنسرها چیست و قوانین آن کدامند؟

مالیات اینفلوئنسرها

مالیات اینفلوئنسرها چیست و چه قوانینی برای آن تعریف شده ‌اند؟ این مالیات چگونه محاسبه می شود؟ جالب است بدانید که بیش از ۵۰۰ هزار بلاگر و اینفلوئنسر در فضای مجازی وجود دارند که ۵۵۱ نفر آنها برای مالیات شناسایی شده اند. با توجه به درآمدهای هنگفتی که در این فضا به خصوص برای تبلیغات وجود دارند، لازم است مالیات آنها پرداخت شده تا عدالت اجتماعی این افراد همانند مودیان کارگر یا کارمند برقرار شود. در ادامه بیشتر راجع به این موضوع می پردازیم.

منظور از مالیات اینفلوئنسرها چیست؟

اینفلوئنسرها افرادی هستند که در فضای مجازی دنبال کننده های بسیاری دارند. این افراد به دلیل تاثیرگذاری بالایی که بر عموم مخاطبان خود دارند، معمولا از طریق تبلیغات یا فروش دوره های خود درآمدزایی می کنند.

مالیات اینفلوئنسرها اولین بار در قانون بودجه سال ۱۳۹۹ مطرح شد. بنابر این قانون می بایست از درآمد حاصل از تبلیغات افرادی که بیش از ۵۰۰ هزار دنبال کننده در فضای مجازی دارند، مالیات اخذ گردد.

در سال ۱۴۰۰ مطابق با قانون بودجه آن سال (بند ذ) از درآمد کسانی که در اینستاگرام با شرط داشتن ۵۰۰ هزار فالوور (حداقل) فعالیت می کنند، مالیات بر در آمد اخذ می شود. در نهایت باید به قانون بودجه سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ اشاره کرد که می گویند:

  • قانون بودجه سال ۱۴۰۲: کلیه کسانی که از پلتفرم های خارجی برای تبلیغات و درآمدزایی استفاده می کنند، با شرط داشتن ۵۰۰ هزار دنبال کننده باید مالیات پرداخت نمایند.
  • قانون بودجه سال ۱۴۰۳: در این قانون صرفا بیان شده است که مبلغ ۱۱۱۲ میلیارد تومان (۴۵% کل بودجه) از مالیات دریافتی دولت تامین شود.

جالب است در این بخش آماری را از زبان سخنگوی اقتصادی دولت نیز بیان کنیم که می گوید: مالیات دریافتی ۱۲۳ نفر از ۵۵۱ کاربر شناسایی شده، مجموعا ۱۷ میلیارد تومان (به طور متوسط ۱۳۰ میلیون تومان نفری) می باشد.

مالیات اینفلوئنسرها
مالیات اینفلوئنسرها

قوانین مالیات اینفلوئنسرها کدامند؟

اگر شما به عنوان یک اینفلوئنسر فعالیت می کنید، ممکن است بپرسید که قوانین مرتبط با مالیات اینفلوئنسرها چیست؟ در این خصوص می توان به موارد زیر اشاره نمود که عبارتند از:

  • مالیات تعریف شده برای این دسته از افراد مطابق با قانون بودجه ۱۴۰۰ از نوع مالیات بر درآمد است.
  • بنابر ماده ۱ قانون مالیات مستقیم، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در ایران کسب درآمد می کنند، باید مالیات پرداخت کنند.
  • همچنین یکی دیگر از قوانینی که مربوط به موضوع مالیات ستانی از اینفلوئنسرها می شود، تعریف حساب های تجاری است. بنابر مصوبه شورای پول اعتبار در سال ۱۴۰۱ (شهریور ماه)، حسابی که بیش از ۱۰۰ تراکنش از نوع کارت به کارت داشته و حجم تراکنش ها در ماه بیش از ۳۵ میلیون تومان باشد، تجاری قلمداد خواهد شد.
  • داشتن حداقل ۵۰۰ هزار فالوور و فعالیت در شبکه های اجتماعی رسانه محور مانند تلگرام یا اینستاگرام، ۲ شرط مهم برای مشمول شدن در قانون مالیات اینفلوئنسرها می باشند.

با توجه به این موارد می توان فهمید که مالیات اینفلوئنسرها و قوانین کلی آن تعریف شده اند. تاکنون سازمان امور مالیاتی ساز و کار خاصی را برای تعیین مالیات این افراد اعلام نکرده است.

قوانین مالیات اینفلوئنسرها
قوانین مالیات اینفلوئنسرها

فرمول محاسبه هزینه ها

یکی از معضلات مالیات اینفلوئنسرها، عدم تعریف ساز و کارهای آن است. بدین معنا که برخی از آنها دارای فعالیت حقوقی مشخص هستند که می توان درآمد آنها را به صورت شفاف اعلام کرد. با این حال بسیاری از این افراد به نوعی دورکاری مشغول بوده و مراودات مالی آنها قابل رصد نمی باشند. همچنین از آنجایی که آنها محصول یا خدمات خاصی را با نرخ مشخص ارائه نمی کنند و براساس نوع مخاطب یا زمان و مکان، تعرفه های آنها متفاوت است، می بایست ساختار مالیاتی خاصی برای آنها در نظر گرفته شود.

برای فرمول محاسبه مالیات اینفلوئنسرها با توجه به آنکه این نوع هزینه به عنوان یک مالیات بر درآمد شناسایی شده است، می توان به جدول زیر اشاره کرد:

شماره حداقل مبلغ درآمد حداکثر مبلغ درآمد نرخ مالیات
۱ ۰ ۱۴۴ میلیون تومان صفر
۲ ۱۴۴ میلیون تومان ۱۹۸ میلیون تومان ۱۰%
۳ ۱۹۸ میلیون تومان ۳۲۴ میلیون تومان ۱۵%
۴ ۳۲۴ میلیون تومان ۴۸۰ میلیون تومان ۲۰%
۵ ۴۸۰ میلیون تومان به بالا ۳۰%

این جدول متعلق به مالیات بر حقوق سالیانه سال ۱۴۰۳ است. همچنین می توان به جدول مالیات بر مشاغل نیز اشاره کرد که به شرح زیر می باشد:

شماره حداقل مبلغ درآمد حداکثر مبلغ درآمد نرخ مالیات
۱ ۰ ۱۴۴ میلیون تومان صفر
۲ ۱۴۴ میلیون تومان ۲۰۰ میلیون تومان ۱۵%
۳ ۲۰۰ میلیون تومان ۴۰۰ میلیون تومان ۲۰%
۴ ۴۰۰ میلیون تومان به بالا ۲۵%

این جداول بر مبنای هر سال قابل تغییر بوده و از سوی سازمان امور مالیاتی یا در قانون بودجه آپدیت می شود.

محاسبه مالیات اینفلوئنسرها
محاسبه مالیات اینفلوئنسرها

پرسش های متداول کاربران

برخی از پرسش های متداولی که ممکن است شما کاربران در مورد مالیات اینفلوئنسرها داشته باشید عبارتند از:

  • مالیات اینفلوئنسرها را با ذکر مثال توضیح دهید؟

با توجه به جداول مالیاتی که در بخش قبل بیان کردیم در صورتی که یک اینفلوئنسر در سال ۱۴۰۳ مجموعا ۵۰۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد، مالیات او به ترتیب ۰+۵.۴+۱۸.۹+۳۱.۲+۶ برابر ۶۱.۵ میلیون تومان است. با این حال مهم است که سازمان امور مالیاتی دستورالعمل شفافی برای محاسبه درآمد این دسته از افراد اعلام کند.

  • شیوه درآمد زایی اینفلوئنسرها در فضای مجازی چیست و چرا باید آنها مالیات بدهند؟

این افراد به شیوه های مختلفی کسب درآمد می کنند. از جمله می توان به بلاگری برای مجموعه های مختلف، درج تبلیغات، راه اندازی کسب و کار خود و فروش خدمات یا محصولات اشاره کرد. با توجه به اینکه قانون مالیات بر اساس کسب درآمد توسط اشخاص حقیقی و حقوقی تعریف شده، این دسته از افراد مشمول مالیات خواهند بود.

  • موضوع مالیات بر درآمد اینفلوئنسرها در چه کشورهایی انجام می شود؟

موضوع اخذ مالیات از اینفلوئنسرها از ۲-۵ سال قبل در بسیاری از کشورها مطرح شده و در حال اجرایی شدن است. به عنوان مثال می توان به کشور ترکیه در سال ۲۰۱۹ و نیز کشورهای فرانسه و هلند در سال ۲۰۲۳ اشاره کرد.

شما کاربران می توانید مقالات بیشتر با موضوع حسابداری و مالیات را از بلاگ شخصی، علی ط ساکی مطالعه کنید.

درآمد زایی اینفلوئنسرها
درآمد زایی اینفلوئنسرها
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=4016
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.