مالیات بر ارث و جدول درصدهای مرتبط آن کدامند؟

مالیات بر ارث و جدول درصدهای مرتبط

مالیات بر ارث و جدول درصدهای مرتبط یک نوع هزینه الزامی است که باید به صورت مستقیم به دولت پرداخت شود. این مالیات از نوع مالیات بر دارایی بوده که مهلت پرداخت آن تا یکسال پس از فوت می باشد. این نوع مالیات پس از اصلاحیه این مالیات قانونی در سال ۱۳۹۴، دارای یکسری ضرایب با توجه به انواع دارایی های مختلف است که می خواهیم جدولی از آن را در ادامه این مقاله بیان کنیم.

مالیات بر ارث چیست؟

مالیات بر ارث و جدول درصدهای مرتبط آن از موضوعاتی هستند که بسیاری از افراد می بایست برای ثبت اظهارنامه و پرداخت مالیات بر ارث خود بدان آگاه باشند. در ابتدا قبل از اینکه راجع به جدول درصدهای مرتبط مالیات بر ارث صحبت کنیم، می بایست با این نوع مالیات آشنا شوید که به شرح زیر می باشند:

یکی از بدهی های قانونی که دولت ها نسبت به دارایی های به جای مانده از فرد متوفی برای وارث درنظر گرفته اند، مالیات بر ارث است. این نوع مالیات براساس ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم تعریف شده است. با توجه به قانون مالیات، این هزینه یک نوع مالیات مستقیم برای اموال منقول و غیر منقول تعریف شده است که باید توسط فردی که وارث متوفی می باشد، پرداخت گردد. او باید در طول ۱ سال، اقدام به تکمیل اظهارنامه این نوع مالیات نموده و فهرستی از اموال و دارایی های متوفی نیز به سازمان امور مالیاتی ارائه کند.

قابل ذکر است که قبل از تقسیم ارث، این مالیات باید پرداخت شود. همچنین لازم است بدانید مالیات بر ارث، جزو مالیات بر دارایی حساب می شود. با توجه به ماده ۱۹ ق.م.م، اموالی که واجد شرایط این مالیات می شوند عبارتند از:

  • کلیه ماترک های متوفی که در ایران و خارج از کشور هستند.
  • اموال منقول و غیر منقول.
  • مطالباتی که قابلیت وصول دارند.
  • حقوق مالی که باید پس از کم شدن هزینه کفن و دفن و غیره مالیات آن پرداخت شود.
آشنایی با مالیات بر ارث
آشنایی با مالیات بر ارث

مالیات بر ارث و جدول درصدهای مرتبط

مالیات بر ارث و جدول درصدهای مرتبط، مجموعه ضرایبی هستند که در قانون جدید مالیاتی برای متوفیان فروردین سال ۱۳۹۵ به بعد اعمال می شود. هر اموالی یک گروه بندی و ضریب خاص خود را دارد که توسط اصلاحیه قانون ارث مصوب تیرماه سال ۱۳۹۴ در مجلس شورای اسلامی تعریف شده اند. در این خصوص می توان گفت:

اموال درصد مالیات بر ارث
وسایل نقلیه از جمله وسایل زمینی، هوایی و دریایی ۲ درصد.
حق امتیاز و نیز حقوق مالی دیگر ۱۰ درصد.
حق واگذاری محل و املاک به میزان ۱.۵ برابر تعرفه هایی که در ماده ۵۹ ق.م.م ذکر شده اند.
اوراق بهادار، سپرده بانکی و سود متعلقه ۳ درصد.
سهام و حق تقدم آن ۱.۵ برابر تعرفه های ذکر شده در ماده ۱۴۳ ق.م.م.
اموال فرد فوت شده که در خارج از ایران است ۱۰ درصد.

همچنین براساس طبقه بندی وراث نیز جدول زیر ارائه شده است که عبارتند از:

طبقه بندی وراث / نوع اموال املاک سهام بورسی سهام الشرکه و غیر بورسی سپرده های مجاز بانکی وسایل نقلیه حق سرقفلی و واگذاری سایر اموال و سپرده های غیر مجاز و حق الامتیازها
طبقه اول ۷.۵ ۰.۷۵ ۶ ۳ ۲ ۳ ۱۰
طبقه دوم ۱۵ ۱.۵ ۱۲ ۶ ۴ ۶ ۲۰
طبقه سوم ۳۰ ۳ ۲۴ ۱۲ ۸ ۱۲ ۴۰

همه ضرایب بالا به درصد هستند که در حسابرسی و محاسبه مالیات بر ارث و جدول درصدهای مرتبط باید درنظر گرفته شوند. شما کاربران می توانید برای مطالعه مقالات بیشتر در حوزه مالیات، حسابداری و مسائل مرتبط مانند مدیریت، بیمه تامین اجتماعی و غیره، از مقالات سایت ما دیدن کنید.

جدول درصدهای مرتبط مالیات بر ارث
جدول درصدهای مرتبط مالیات بر ارث
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=3620
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .