مالیات بر ارث چیست؟ شامل چه کسانی می شود؟ + نحوه محاسبه آن

مالیات بر ارث

یکی از مسائل حسابرسی و مالیاتی مهمی که ممکن است روزی خانواده شما نیز با آن سر و کار داشته باشد، مالیات بر ارث است. ابتدا به بررسی مفهوم کلی راجع به این موضوع می پردازیم سپس آموزش مالیات بر ارث را با معرفی مشمولین آن و نیز نحوه محاسبه در سال ۱۴۰۲ بیان خواهیم کرد.

مالیات بر ارث چیست؟

مالیات بر ارث که اولین بار در سال ۱۳۱۶ تدوین یافته است، عبارت است از مالیاتی که بر روی دارایی به جای مانده از متوفی و ترکه او (وراث یا نماینده قانونی) برجای می ماند. این نوع مبحث مالیاتی فقط زمانی معنی پیدا می کند که متوفی از دنیا رفته و دارایی از او بر وارث باقی بماند. توجه کنید که مالیات از نوع مستقیم بوده و به دولت تعلق می گیرد. اظهارنامه مالیاتی آن نیز باید تا حداکثر یکسال پس از فوت شخص (مطابق ماده ۲۶ ق.م.م) به سازمان امور مالیاتی ارسال گردد.

اظهارنامه مالیات بر ارث، فرم هایی هستند که اطلاعات مختلفی در آنها ثبت می شوند. از جمله می توان به اطلاعات هویتی، اموال و دارایی ها، واجبات مالی، بدهی ها، اطلاعات وراث در زمان فوتی و نیز هزینه های دفن و کفن وی اشاره نمود. بدیهی است که وراث باید اموال و دارایی های متوفی را لیست کرده و میزان سهم الارث را به صورت دقیق مشخص کنند. سهم الارث هر فرد براساس گواهی انحصار وراثت تعیین خواهد شد.

مشمولان آن کدامند؟

مشمولین مالیات بر ارث کلیه کسانی هستند (در ۳ طبقه) که از این دارایی ها سهمی می برند. به عنوان مثال طبق قانون قدیم، مقدار آن + کسانی که مشمول بودند به شرح زیر هستند:

  • طبقه اول: پدر و مادر، زن و شوهر، فرزند و نوه: مقدار مالیات ۳۵ درصد.
  • طبقه دوم: پدربزرگ و مادربزرگ، خواهر و برادر یا فرزندان آنها: مقدار مالیات ۴۵ درصد.
  • طبقه سوم: عمو و عمه، دایی و خاله یا فرزندان آنها: مقدار مالیات ۶۵ درصد.

نکته: مقدار این مالیات طبق قانون قدیم تنها برای مبالغ بالای ۵۰ میلیون تومان درنظر گرفته شده اند.

آشنایی با مالیات بر ارث و نحوه محاسبه آن
آشنایی با مالیات بر ارث و نحوه محاسبه آن

نحوه محاسبه مالیات های بر ارث در سال ۱۴۰۲ چگونه است؟

از گذشته تاکنون قوانین مالیات تفاوت های زیادی داشته است. در مورد نحوه محاسبه مالیات بر ارث در سال ۱۴۰۲ می توان به فرمول و توضیحات زیر بسنده کرد که عبارتند از:

نوع مالیاتطبقه اولطبقه دومطبقه سوم
طلا۱۰%۲۰%۴۰%
املاک مسکونی۷.۵%۱۵%۳۰%
املاک اداری۳%۶%۱۲%
املاک تجاری۳%۶%۱۲%
سپرده بانکی۳%۶%۱۲%
خودرو۲%۴%۸%
سهام بورسی۰.۷۵%۱.۵%۳%
سهام غیر بورسی۶%۱۲%۲۴%
سایر اموال حق امتیاز و سپرده های غیر مجاز۱۰%۲۰%۴۰%

شما می توانید از طریق جدول بالا و با توجه به ضرایبی که برای اموال به جای مانده از متوفی باقی مانده است، میزان مالیات آن را محاسبه کنید. بهتر است برای ارسال اظهارنامه حتما از یک مشاور مالیاتی کمک گرفته و مشورت بگیرید. شما کاربران می توانید برای پیگیری مباحث مدیریت مالی، خدمات مالیاتی و مالیات خود، پست های این سایت را دنبال کنید. تمام موضوعات به صورت یادداشت هایی خلاصه و مفید ارائه شده اند.

نحوه محاسبه مالیات های بر ارث چگونه است؟
نحوه محاسبه مالیات های بر ارث چگونه است؟
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=3518
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .