مقدار نصاب معاملات سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ چقدر است؟ + مزیت آن در تکالیف مالیاتی

مقدار نصاب معاملات سال 1400 تا 1402 چقدر است

توجه به نصاب معاملات سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ برای استفاده از مزیت ارسال گزارشات فصلی توسط صاحبین مشاغل مهم است. در این مقاله می خواهیم مقدار آن را در سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ بررسی کرده و با این مزیت در انجام تکالیف مالیاتی بیشتر آشنا شویم.

منظور از نصاب معاملات چیست؟

حد نصاب معاملات سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ چقدر است؟ پیش از اینکه بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم، بهتر است ابتدا راجع به این قانون صحبت کنیم. در کل باید گفت برای آنکه بتوانید تکالیف مالیاتی را انجام داده و یا مناقصاتی را برگزار کنید، لازم است به حد نصاب آن توجه شود. این مفهوم بیانگر مبلغی است که هرساله از سوی وزارت امور اقتصادی با توجه به پارامترهایی تعیین می گردد.

در حقیقت نصاب معاملات می تواند از جهت تکالیف مالیاتی اهمیت داشته باشد. مطابق با ماده ۱۶۹ ق.م.م، کسانی که صاحب مشاغل هستند، باید مطابق با قوانین نظام مالیات برای انجام معاملات خود، برخی اطلاعات را در صورتحساب ارائه کنند. همچنین این صورتحساب ها باید هر فصل (۳ ماه) در سامانه معاملات فصلی بارگذاری شود. از جمله اطلاعاتی که باید در صورتحساب درج گردد، می توان به شماره اقتصادی خود و طرف معامله، مشخصات مشتری، قراردادها و سایر اسناد اشاره کرد.

مفهوم حد نصاب معاملات سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ زمانی مهم می شود که بنابر ماده ۳ قانون برگزاری مناقصات، در صورتی که خرید های انجام شده کمتر از ۵ درصد مقدار حد نصاب معاملات کوچک آن سال باشد، شما می توانید گزارشات مذکور را در سامانه صورت معاملات فصلی به صورت تجمیعی ارسال کنید. بدین معنا که اطلاعات مشتریان و ریز صورتحساب معامله ذکر نشود.

این مزیت کاربردی می تواند تکالیف مالیاتی را برای بسیاری از کسب و کارهای کوچک، راحت تر کند. حال می خواهیم مقدار آن را در سال های اخیر برای شما بیان نماییم.

آشنایی با نصاب معاملات سال 1400 تا 1402
آشنایی با نصاب معاملات سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲

نصاب معاملات سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ چقدر است؟

نصاب معاملات سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ چقدر است؟ در پاسخ به این پرسش باید بدانید که مقدار نصاب معاملات هرساله در ابتدای سال و توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مشخص می شود. همه کسانی که در بخش حسابداری مالیاتی فعالیت می کنند باید بدانند که مقدار نصاب معامله در ۳ بخش معاملات کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می شود. معاملات متوسط، به میزان کمتر از ۱۰ برابر سقف ارزش معاملات کوچک بوده و مقادیر بیشتر از آن، به عنوان معاملات بزرگ نامیده می شوند.

نصاب معاملات سال ۱۴۰۰

نوع معامله حد معامله توضیح
معاملات کوچک تا سقف ۶۵ میلیون تومان
معاملات متوسط ۶۵ میلیون تومان – ۶۵۰ میلیون تومان کمتر از ۱۰ برابر معاملات کوچک
معاملات بزرگ + ۶۵۰ میلیون تومان بیش از ۱۰ برابر معاملات کوچک

نصاب معاملات سال ۱۴۰۱

نوع معامله حد معامله توضیح
معاملات کوچک تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان
معاملات متوسط ۱۰۰ میلیون تومان – ۱ میلیارد تومان کمتر از ۱۰ برابر معاملات کوچک
معاملات بزرگ + ۱ میلیارد تومان بیش از ۱۰ برابر معاملات کوچک

نصاب معاملات سال ۱۴۰۲

نوع معامله حد معامله توضیح
معاملات کوچک تا سقف ۱۴۵ میلیون تومان
معاملات متوسط ۱۴۵ میلیون تومان – ۱.۴۵۰ میلیارد تومان کمتر از ۱۰ برابر معاملات کوچک
معاملات بزرگ + ۱.۴۵۰ میلیارد تومان بیش از ۱۰ برابر معاملات کوچک

 

مقدار نصاب معاملات سال 1400 تا 1402
مقدار نصاب معاملات سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=3487
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.