هوش مصنوعی و آینده حسابداری چیست؟

در این مقاله به رابطه این دو با یکدیگر و اثراتی که برهم می گذارند به صورت کامل می پردازیم.

هوش مصنوعی و آینده حسابداری

هوش مصنوعی و آینده حسابداری به چه شکلی خواهد بود؟ با ورود هوش مصنوعی، بسیاری از مشاغل دست خوش تغییراتی شده اند. دیدگاه های مختلفی در این بخش ایجاد شده است مثلا: برخی از مشاغل از این فناوری در راستای بهینه تر کردن فرآیند انجام کارها استفاده می کنند. برخی دیگر نیز این تکنولوژی را پایان دهنده حرفه خود می دانند. حال می خواهیم به بررسی رابطه هوش مصنوعی و آینده حسابداری بپردازیم و اثرات آن بررسی کنیم.

هوش مصنوعی و آینده حسابداری چگونه خواهد بود؟

در رابطه هوش مصنوعی و آینده حسابداری می توان به یک جمله قناعت کرد که بیان می کند: هوش مصنوعی نحوه انجام کار حسابداران را عوض می کند اما نمی تواند و نخواهد توانست تا جایگزین آنها بشود. اگر شما هم جزو کسانی هستید که نگران تاثیر عمیق هوش مصنوعی بر آینده شغلی خود می باشید، بهتر است از این تکنولوژی به دید یک فرصت برای انجام دقیق کارهای خود استفاده کنید. در این خصوص باید بدانید که پیشرفت در علم و فناوری همیشه چالش ها و فرصت هایی را در دوره های مختلف ایجاد کرده است و تنها کسانی توانسته اند بهترین منفعت را از آن ببرند که توانایی های این ابزارها را درک کرده و در راستای موفقیت شغلی و حرفه خود از آن استفاده کرده باشند.

در حقیقت نگرانی واقعی در مورد هوش مصنوعی و آینده حسابداری در مورد از بین رفتن این شغل نیست؛ چراکه نمی توان چنین فرضیه ای را صحیح دانست. بلکه موضوع مهم آن است حسابدارانی که استفاده از هوش مصنوعی را می دانند، در آینده ای نه چندان دور جایگزین هم صنفی های سنتی خود خواهند شد. از سوی دیگر جوامع سنتی تر مانند کشور ایران، بیشتر بر تکیه به نیروی انسانی به عنوان مسئول بخشی از وظایف شرکت تمرکز می کنند و با وجود تقاضای بالای شغل های رشته حسابداری در هر کسب و کاری، نمی توان از بین رفتن این شغل را ممکن دانست.

حال در ادامه با ما باشید تا به تاثیر هوش مصنوعی و آینده حسابداری و مالیات بپردازیم.

وضعیت حسابداری با وجود هوش مصنوعی
وضعیت حسابداری با وجود هوش مصنوعی

اثرات هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟

در خصوص اثرات هوش مصنوعی و آینده حسابداری می توان به برخی از موارد زیر اشاره نمود که عبارتند از:

  • هوش مصنوعی پتانسیل آن را دارد که کارهایی که به صورت تکراری انجام می شوند را از مسئولیت های حسابدار حذف کند. در این حالت تمامی این کارها به صورت اتوماتیک، یکبار برای هوش مصنوعی تعریف شده و انجام می شوند.
  • با توجه به مورد قبل، نقش نظارتی حسابدار در انجام دقیق محاسبات بیشتر از گذشته اهمیت یافته و نیاز به دقت بیشتری دارد.
  • از سوی دیگر، هوش مصنوعی قادر است برخی از ساده ترین مشاوره های مالی و حسابرسی را برای عموم مردم و کارفرمایان ارائه کند. در این حالت حسابداران می بایست از این فرصت برای ارتقا دانش خود و کسب تجربه بیشتر استفاده کنند.
  • تحلیل سریع تر داده ها و ترسیم آنها از جمله اثرات دیگر هوش مصنوعی است که به کمک مشاورین مالی و حسابداری می آیند. همچنین ارزیابی دقیق تر و نظر هوش مصنوعی در مورد روندهای آتی می توانند مفید و اثر گذار باشند.
  • یکی دیگر از اثرات خوب هوش مصنوعی، بررسی صحیح بودن محاسبات حسابدار و کاهش احتمال خطا است.

شما کاربران می توانید برای مطالعه مقالات بیشتر در مورد حسابداری و حسابرسی، از وبلاگ سایت حسابگاه استفاده کنید.

آشنایی با اثرات هوش مصنوعی بر حسابداری
آشنایی با اثرات هوش مصنوعی بر حسابداری
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=3579
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.