پایه سنوات چیست؟ و نکات مهم آن

پایه سنوات چیست

پایه سنوات چیست؟ یکی از کمک هزینه هایی که در کنار حقوق به کارگرانی با بیش از ۱ سال همکاری تعلق می گیرد، پایه سنوات نام دارد. در این حالت شما می توانید هم با داشتن قرارداد رسمی یا غیر رسمی این مبلغ را دریافت کنید (مطابق با بخشنامه سال ۱۳۹۲). در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا راجع به این موضوع مالی بیشتر صحبت کنیم.

پایه سنوات چیست؟

مبلغی که از سال دوم به حقوق پایه فردی که بیش از ۱ سال کار کرده است اضافه می شود، پایه سنوات نام دارد. این مبلغ با حق سنوات که با عنوان دیگری به نام مزایای پایان خدمت شناخته می شود متفاوت است. حق سنوات با توجه به کارکردی که داشته اید و با توجه به آخرین حقوق دریافتی، زمانی که حتی ۱ روز کار کرده باشید به شما تعلق می گیرد.

همچنین در تعریف دیگر برای اینکه بفهمیم پایه سنوات چیست؟ باید آن را یک بخش حمایتی پایه حقوق در نظر گرفت. تعیین مبلغ این کمک هزینه بر عهده شورای عالی کار بوده و هرساله صورت می گیرد.

حال ممکن است بپرسید نحوه محاسبه پایه سنوات چیست؟ در این خصوص شما می توانید به جای محاسبه و پیدا کردن فرمول آن، از بخشنامه ای که هرساله توسط شورای عالی کار ارائه می شود استفاده کنید که مبلغ آن را در بخشنامه ای به صورت روزانه اعلام می کنند. برای مثال مقدار پایه سنوات در سال کنون و سال گذشته به مقدار زیر است:

پارامتر مقدار
پایه سنوات سال ۱۴۰۳ مبلغ ۷۰۰۰ تومان (روزانه)
پایه سنوات سال ۱۴۰۲ مبلغ ۷۰۰۰ تومان (روزانه)

قابل ذکر است که مبلغ پایه سنوات از سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۷ هزار تومان باقی مانده است. حسابداران می بایست برای حسابرسی و رد کردن فیش های حقوقی، به این مبالغ دقت کنند.

پایه سنوات
پایه سنوات

نکات مرتبط با پایه سنوات

همچنین در ادامه پاسخ به اینکه پایه سنوات چیست؟ می خواهیم برخی نکات مرتبط به این موضوع را نیز بیان کنیم که به شرح زیر هستند:

  • مقدار پایه سنوات با افزایش سابقه کار شما در سال های بالاتر، بیشتر می شود.
  • توجه کنید اگر از کارگاهی که کار می کنید خارج شوید، در این حالت پایه سنوات دیگر به شما تعلق نمی گیرد.
  • زمان های پرداخت سنوات شامل از کارافتادگی کارگر، بازنشستگی نیروی کار، اتمام قرارداد همکاری، اخراج وی، استعفا کارگر و نیز فوت او است.
  • کارگرانی که بدون سابقه هستند، مبلغ ۰ تومان برای آنها پایه سنوات رد می شود. برای کارگرانی که ۱ سال کامل سابقه دارند، مبلغ ماهانه ۲۱۰ هزار تومان پایه سنوات اختصاص می یابد.
  • این هزینه برای دانشجویان و دانش آموزان که در دوره تابستان، شغلی را می گذرانند تعلق نمی گیرد.
  • با تغییر کارفرما، فرد جدید باید سنوات کارگران سابقه دار را پرداخت کند.
  • پایه سنوات به کارگران فصلی با توجه به کارکردی که داشته اند تعلق می گیرد.
  • پایه سنوات در کارگاه هایی که شامل طرح طبقه بندی شغلی هستند تعلق گرفته و به حداقل حقوق اضافه می شود.

شما کاربران می توانید برای دنبال کردن مطالب بیشتر راجع به استانداردهای حسابداری، قانون کار، تامین اجتماعی، مباحث مالیات و حسابداری از سایت شخصی من، علی ط ساکی دیدن کنید.

حق سنوات در قانون کار
حق سنوات در قانون کار
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=4233
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .