نگاهی به گزارش ایران تلنت

ایران تلنت به تازگی گزارش اماری از بازار کار سال ۹۸  را برای گروه شغلی حسابداری، حسابرسی و امور مالی منتشر کرده است. این گزارش به پیوست این یادداشت در اختیار شما قرار می‌گیرد. ایران تلنت از سال ۹۲ به انتشار اینچنین گزارشاتی اقدام کرده است. در این گزارش مسیر شغلی حسابداران، جامعه آماری مورد ارزیابی، تحصیلات، نوع شرکتها، فصل‌های استخدام و در نهایت آمارهای مختلفی از میزان میانگین حقوق و مزایا ارائه شده است.

چند نکته در مورد این گزارش نظر من را جلب کرد. اول اینکه با احتساب رشته‌های مدیریت و اقتصاد، تقریبا ۸۲ درصد افرادی که در امور مالی مشغول به کار هستند را فارغ‌التحصیلان حسابداری تشکیل می‌دهند. و نکته جالب این است که ۱۶ درصد از فارغ التحصیلان مجموعه‌ی مالی در سایر رشته‌ها در حال کار هستند و این یعنی اینکه به میزانی که در رشته‌های مالی فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر وارد شده‌اند، تقریبا به همان میزان از حسابداران به رشته‌های نامرتبط دیگر وارد شده‌اند.

نکته دیگر زمان جستجوی کار توسط حسابداران بود که تقریبا ۵۷ درصد در مدت ۲ هفته، ۲۱ درصد در مدت ۳ هفته و ۹ درصد در مدت ۴ هفته کار پیدا کرده‌اند و این یعنی حدود ۸۷ درصد از کارجویان در سال ۹۸ در مدت یک ماه صاحب کار شده‌اند.

میانگین حقوق که مهم‌ترین نکته گزارش است برای مدیران ارشد ۱۱/۱ میلیون ریال، برای مدیر میانی ۶/۵ میلیون ریال و برای کارشناس ۳/۵ میلیون ریال اعلام شده است. باید در نظر داشت که این حقوق میانگین بوده و در شرکت‌ها، صنایع و شهرهای مختلف ایران و براساس افرادی با سن، سابقه و جنسبت‌های متفاوت گردآوری شده است. بنابراین مسلما مثلا حقوقهای فوق در شهر تهران و در شرکت‌های بزرگ متفاوت خواهد بود. حقوق کارکنان شرکت‌های بین‌المللی و افراد مسلط به زبان انگلیسی به صورت محسوسی از سایر افراد بیشتر است، همچین میانگین تفاوت حقوق مردان و زنان در سطوح مختلف به صورت متوسط ۶۰۰ هزار تومان است.

در گزارش نکات مهم دیگری است که پیشنهاد می‌کند حتما مطالعه بفرمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.