آموزش ثبت حسابداری تسهیلات بانکی

ثبت حسابداری تسهیلات بانکی

ثبت حسابداری تسهیلات بانکی چیست و چگونه انجام می شود؟ در ادامه یک سری توضیحات کلی راجع به ثبت این نوع مبالغ که به عنوان منابع مالی برای تامین سرمایه شرکت ها و واحدهای اقتصادی درنظر گرفته می شوند، ارائه می کنیم. همچنین فرمول هایی را برای محاسبه اقساط و سود در ادامه بیان کرده ایم.

تسهیلات بانکی چیست؟

تسهیلات بانکی از جمله کمک های مالی است که معمولا موسسات اعتباری به مجموعه هایی که نیاز به سرمایه در گردش دارند ارائه می کند. این تسهیلات می توانند به صورت خدمات اضافه برداشت، برنامه های وصول مطالبات و نیز وام های مدت دار و غیره ارائه شوند. به همین خاطر می توان تسهیلات را در غالب موارد همان وام دانست. اهداف دیگر ارائه تسهیلات عبارتند از مضاربه، مشارکت مدنی، جعاله و مرابحه.

زمانی که مسئله پول و انتقال آن به حساب شرکت مطرح می شود حسابداری و مدیریت مالی آن ۲ موضوع مهم خواهد بود. برای ثبت حسابداری تسهیلات بانکی می توان به ۲ روش کلی اشاره کرد که در ادامه راجع به آنها صحبت می کنیم.

تسهیلات حسابداری در بانک
تسهیلات حسابداری در بانک

نحوه ثبت حسابداری تسهیلات بانکی

ثبت حسابداری تسهیلات بانکی به ۲ روش زیر انجام می شوند که شامل:

  • ثبت تسهیلات در حسابداری به روش خالص.
  • ثبت تسهیلات در حسابداری به روش ناخالص.

هستند.

در مدل اول از روش ثبت حسابداری تسهیلات بانکی، بانک برای ارائه تسهیلات ارائه شده به عنوان بدهکار تعریف می شود و در پی آن، شرکت به عنوان بستانکار. در نقطه مقابل یعنی از طرف بانک، این موسسه مالی به میزان مبلغ تسهیلات و سود دریافتی بستانکار و شرکت بدهکار تلقی می گردد.

در مدل دوم ثبت حسابداری تسهیلات بانکی همین تعاریف و نسبت ها وجود دارند. با این حال محاسبه بهره تحقق نیافته یا بهره سنوات آتی به روش خالص متفاوت خواهد بود. در این حالت بانک به عنوان بستانکار به میزان قسط و بهره ای که تحقق نیافته تلقی می شود. همچنین کسی که وام را می گیرد نیز به همین مقدار بدهکار است.

فرمول قدیم و جدید

  • فرمولی که در گذشته برای ثبت حسابداری تسهیلات بانکی درنظر گرفته می شد تا در پرداختی ها، مقدار اقساط نیز در نظر گرفته شوند عبارت است از: (فرمول ها از راست به چپ)

دریافتی تسهیلات و وام سود = (اصل وام ضرب در نرخ ضرب در مجموع مدت به ماه + ۱) / ۲۴۰۰.

قسط = (مجموع سود و اصل وام) / مدت به ماه

  • فرمولی که جایگزین قبلی است و می بایست حسابداران منطبق بر آن اقساط را محاسبه کنند، به شرح زیر می باشد:

قسط = (اصل وام ضرب در نرخ تقسیم بر ۱۲۰۰ ضرب در مجموع نرخ تقسیم بر ۱۲۰۰ با ۱ ضرب در مدت به ماه)/ (تفریق عدد حاصل از ضرب مدت به ماه در مجموع ۱ با نرخ تقسیم بر ۱۲۰۰ از عدد یک).

برای درک بهتر این فرمول های ثبت حسابداری تسهیلات بانکی، تصویر زیر برای شما قرار داده شده است. از آنجایی که دریافت تسهیلات در بسیاری از شرکت های تجاری، بازرگانی، خدماتی و غیره رایج است، می بایست حسابداران به درستی برای حسابرسی و ثبت این مبالغ اقدام کنند. شما کاربران می توانید برای مطالعه مطالب مرتبط با این موضوعات، مالیات و تامین اجتماعی، بلاگ سایت من، علی ط ساکی را مطالعه کنید.

ثبت و محاسبه اقساط وام با فرمول
ثبت و محاسبه اقساط وام با فرمول
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=3799
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .