ساخت نظام مالی

ساخت نظام مالی

ساخت نظام مالی یک ایده مدیریت مالی است که توسط علی ط ساکی نام گذاری شده است. کسب و کارها که در تلاطم طوفان های اقتصادی، قوانین دست و پاگیر و کمبودهای متعدد منابع مالی و انسانی برای بقاع خود میکوشند، نیاز به یک نظام مستحکم دارند تا این نظام مثل یک مرکز کنترل عمل کند و مالکین و مدیران بتوانند به کمک آن کسب و کار خود را کنترل و هدایت کنند.

امور مالی می تواند با ایجاد نظامات، رویه ها و دستورالعمل ها و همزمان استقرار سیستم های کنترل داخلی، انضباط مالی را در سازمان ها حاکم کند. از آنجایی که واحد مالی با تبدیل فرآیندهای عملیاتی به گزارشات پولی اقدام به تهیه صورت های مالی می نماید. همچنین با ابزارهای حسابداری مدیریت می تواند با تحلیل داده های مختلف اقدام به تهیه گزارشات مختلف برای تصمیم گیری های آتی بپردازد.

امور مالی بر خلاف دیگر واحدهای سازمان، ذاتا ساختاری گذشته نگر دارد. پس عموما هر جایی که نیاز به پاسخ گویی باشد موضوع به واحد مالی ارجاع می شود. به همین دلیل است که طرف حساب انواع مختلف حسابرسی ها از جمله حسابرسی مالیاتی، حسابرسی صورتهای مالی، حسابرسی های تامین اجتماعی و حتی بازرسی های مختلف انجام شده از سازمان های ریز و درشت دولتی، امور مالی است.

در حالی که محصول نهایی واحدهایی نظیر فروش و تامین و تولید عموما ایجاد درآمد و سود است، محصول نهایی واحد مالی گزارشات است. این امور مالی است که می تواند بدون رقابت با جریان های اصلی شرکت، به عنوان یه دیدبان در کنار مدیریت به عملیات نظارت کند. پس نیاز است این نظارت بر اساس یک راهبرد مشخص با اهداف معینی برنامه ریزی شود که ما این راهبرد را به نام نظام مالی می شناسیم و یکی از اولین تصمیمات هر مدیری ساخت نظام مالی سازمان خود خواهد بود.

لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=4283
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .