صورتهای مالی نمونه چیست؟

صورتهای مالی نمونه چیست

صورتهای مالی نمونه چیست؟ در این مقاله می خواهیم به بررسی مفهوم صورت های مالی بپردازیم و در انتها نیز لینک دانلود یک فرمت از صورت مالی را برای شما به اشتراک می گذاریم. صورت های مالی، اسناد مهمی هستند که می توانید از آنها برای ارائه گزارش به افراد درون و بیرون سازمانی استفاده کنید. همچنین از این اسناد برای تعیین وضعیت مالی و مالیاتی شرکت ها استفاده می شود.

آشنایی با صورتهای مالی نمونه

صورت مالی یکی از اسناد مهم حسابداری و مالیات است که می توانید از طریق آن برای مشاهده نتیجه عملیات مالی طی یک دوره اقدام کنید. معمولا این دوره ها یکساله هستند ولی می توان آن را در بازه های زمانی ۳، ۶ و ۹ ماهه نیز مشاهده کرد. از جمله انواع مدل های صورت مالی می توان به ۶ مدل زیر اشاره کرد که ۴ مورد آنها بسیار مهم می باشند. این موارد عبارتند از:

آشنایی با انواع صورت های مالی

  • ترازنامه: یکی از اصلی ترین صورت های مالی است که می توانید اقلام دائمی واحد تجاری را در انتهای یک دوره زمانی مشاهده کنید. در این صورت مالی اطلاعاتی از جمله دارایی ها، بدهی ها و نیز سرمایه و حقوق صاحبان سهام درج شده اند.
  • صورت مالی سود و زیان: صورت سود و زیان به عنوان یک خلاصه از درآمدها و هزینه های واحد تجاری می باشد که می توانید در یک دوره زمانی ۱، ۳، ۶ ماهه و ۱ ساله مشاهده کنید.
  • صورت مالی سود و زیان جامع: در این گزارش یا صورت مالی، تغییرات افزایشی و کاهشی که در اثر درآمدها و هزینه ها اتفاق افتاده (یا نیفتاده) طی یک دوره مالی نمایش داده می شود.
  • صورت مالی وجوه نقد: در این گزارش، خلاصه ای از جریانات نقدی ورودی و خروجی در طول یک دوره زمانی مشخص نشان داده می شود. این جریانات نقدی ناشی از فعالیت های سرمایه گذاری، تامین مالی و نیز عملیات های شرکت هستند.

همچنین ۲ مورد دیگر عبارتند از:

  • صورت مالی میان دوره ای
  • صورت سرمایه

علاوه بر اطلاعاتی که در بخش ترازنامه، صورت سود و زیان و نیز صورت جریان وجوه نقد مشاهده می کنید، اطلاعات اضافی نیز وجود دارند. در این حالت شما می توانید آنها را در یادداشت های ضمیمه صورت های مالی مشاهده کنید.

آشنایی با صورتهای مالی نمونه
آشنایی با صورتهای مالی نمونه

فایل صورت های مالی

علاوه بر اینکه امروزه تهیه صورتهای مالی یک قانون مهم حسابداری در شرکت ها به شمار می آید، مزیت و هدفی که می توانید از ایجاد آنها داشته باشید، تعیین دقیق وضعیت پول و سرمایه شما در شرکت است. صورت های مالی به شما نشان می دهند که چقدر پول مبادله شده، خرج شده، سود و زیان چقدر بوده و مواردی از این قبیل. از آنجایی که شرکت ها و مدیران برای تجزیه و تحلیل عملکرد خود نیاز به صورت های مالی دارند، می بایست این اسناد حسابداری و حسابرسی به درستی تنظیم گردند. این وظیفه حسابدار یا حسابداران شرکت است.

شما می توانید با مشاهده انواع صورتهای مالی نمونه، با فرمت کلی این داکیومنت ها بیشتر آشنا شوید. این داکیومنت در ادامه به عنوان نمونه قرار دارد و می توانید آن را از طریق این لینک دریافت کنید.

مواردی که در این بخش آورده شده است، توسط کمیته فنی سازمان حسابرسی و سازمان بورس اوراق بهادار ارائه شده اند. البته قابل ذکر است که صورت های مالی براساس نوع فعالیت شرکت ها متفاوت هستند. به همین خاطر شما می بایست آخرین نسخه را از سازمان حسابرسی در سال جدید دریافت کنید.

در صورتی که نیاز به خدمات مالی دارید، میتوانید از طریق حسابگاه درخواست انجام خدمات مالی یا … خود را ثبت فرمایید.

آشنایی با انواع صورتهای مالی نمونه
آشنایی با انواع صورتهای مالی نمونه
لینک کوتاه مطلب : https://alitsaki.ir/?p=3677
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .